Home News Our Club Programme Events Competitions Gallery Links Contact Us Members

Print Competitions 2022-2023 season

Second Open (Monochrome)

5th April 2023
Judge: Arjun Nambiar

Commended - Valerie Atkinson, Towards The Daily Grind
Commended - David Burn, Kittiwake
Commended - Laine Baker, Dolled Up And Nowhere To Go

Highly Commended - Carol McKay, Storm Brewing
Highly Commended - Karen Broom, Coat Peg Corner
Highly Commended - Margaret Whittaker, Tai Haku Blossom

4th - Laine Baker, Patterns in Flats

3rd - Tony Broom, That Way Madness Lies

2nd - Geoffrey Bradford, After Morandi

1st - John Thompson, Winter Light


Second Open (Colour)

22nd March 2023
Judge: Bill Broadley

Commended - John Whittaker, Eye Contact
Commended - Stanley Trafford, Paradise Harbour
Commended - Andrew Mackie, The Natural Colours Of Skye

Highly Commended - John Thompson, Bonfire Light
Highly Commended - John Thompson, The Scream
Highly Commended - Valerie Atkinson, Exit

4th - David Burn, Steetley Pier

3rd - George Nasmyth, Ely Cathedral Octagon Oblique View

2nd - David Burn, Coquet Island Dawn

1st - Margaret Whittaker, The Eye


Set Subject - 'Movement'

1st March 2023
Judge: Ronnie Richardson

Commended - Stanley Trafford, Rotations
Commended - Richard Stent, Musée D'Orsay, Paris
Commended - Carol McKay, Twirls

Highly Commended - Laine Baker - Off To Play
Highly Commended - Tony Broom, Travelling Across Space
Highly Commended - John Thompson, Midnight Express

4th - Valerie Atkinson, Swaying Carriage

3rd - Carol McKay, Cornfields At Dusk

2nd - Laine Baker, Can't Stop, In A Hurry

1st - Valerie Atkinson, Fly By


Set Of Three

11th January 2023
Judge: Alan Porrett

Commended - Valerie Atkinson, Alaskan Waterfalls
1 - 2 - 3
Commended - Carol McKay, Newcastle University Buildings
1 - 2 - 3

Highly Commended - Tony Broom, Save Our Souls
1 - 2 - 3
Highly Commended - Dave Dixon, Life On The Forest Floor
1 - 2 - 3

4th - Karen Broom, Reluctant Models
1 - 2 - 3

3rd - John Thompson, The Gallows
1 - 2 - 3

2nd - David Burn, Nordic Islands
1 - 2 - 3

1st - George Nasmyth, St Edmundsbury Cathedral
1 - 2 - 3


First Open (Colour)

16th November 2022
Judge: Dave Phillips

Commended - Andrew Mackie, Mist Over The Sea
Commended - Laine Baker, Street Art With Robin
Commended - Valerie Atkinson, Rock Formations

Highly Commended - David Burn, Coquet Dreams
Highly Commended - Valerie Atkinson, Bottom Of The Door
Highly Commended - David Burn, Puffin With Sandeels

4th - Karen Broom, Looking Down On Rhossili Bay

3rd - George Nasmyth, The Glass Maker

2nd - Laine Baker, Piano Antwerp

1st - David Burn, The Bathing House


First Open (Monochrome)

27th October 2022
Judge: Geoffrey Bradford

Commended - Valerie Atkinson, Deep In Thought
Commended - Laine Baker, Queen Victoria At Kelvingrove
Commended - John Thompson, Falling Water

Highly Commended - John Thompson, Dancing Girl
Highly Commended - Lynda Wearn, The Photographer
Highly Commended - Lynda Wearn, Boat Graveyard

4th - Laine Baker, Urban Ways

3rd - Carol McKay, Liminal Space

2nd - Stanley Trafford, The Intercity Express At Platform 9

1st - John Thompson, Just Thinking


Website © 2007-2023 Alnwick & District Camera Club
Copyright on photographs belongs to the photographer